מאמאמציאות

למה לשלם יקר כשאפשר בזול? קנייה מאיביי, אלי אקספרס ועוד...

EnglishFrenchGermanHebrewHindiItalianPortugueseRussianSpanish

מוצצים – כל מה שרצית לדעת

כל מה שצריך לדעת על מוצצים

אז אתם הורים חדשים ומחפשים דרכים לגרום לילדכם להרגיש נוח ורגוע. מוצץ הוא כנראה בין הדברים הראשונים שאתם צריכים לחשוב עליו. המאמר הבא מציג את כל מה שצריך לדעת על מוצצים, כיצד הם בנויים, באיזה גיל תינוק יכול להתשמש במוצץ, תדירות החלפת מוצצים ועוד, בנוסף לכך צירפנו למטה את הסקר עם איזה מוצצים ילדכם אוהב להשתמש. המאמר הינו מקיף נשמח לקבל פידבקים. אז איך בוחרים מוצץ לתינוק, אנו מקווים שמדריך זה יעזור לכם להחליט.

מוצץ הוא במהותו פיטמה על ידית אשר נועדה להרגיע את התינוק. בעוד יש תינוקות שמספיקה להם ההנקה כדי להיות רגועים יש תינוקות שזקוקים למוצץ.

the different parts of a baby pacifier, nipple, guard and ring

 

רוב המוצצים בנויים משלושה חלקים:

פיטמה:

הפיטמה ממוקמת בתוך פיו של התינוק ומספקת לילדך את הרוגע הדומה לזה שהוא מרגיש בזמן שהוא אוכל.

מגן:

המגן שומר על ילדך מחנק שעלול היה להיווצר עם חלק זה לא היה קיים.

טבעת:

מספקת להורה את היכולת לשלוף את המוצץ מפיו של התינוק כאשר הגיע הזמן להאכילו.

 

איך תדעו אם ילדכם זקוק למוצץ?

כשיגיע הרגע, התינוק כבר יספק רמזים לכך, להלן רשימת הרמזים:

 1. אם התינוק מבצע את פעולת היניקה גם כשהבקבוק ריק.
 2. אם בזמן הנקה הוא מבצע את פעולת היניקה אבל לא שותה את החלב, וכשאת מתרחקת ממנו הוא בוכה.
 3. מוצץ את האצבעות.
 4. מוצץ פינות של שמיכות וצעצועים.

אם חלק מהארועים שציינו למעלה קורים אז סביר להניח שתינוקכם זקוק למוצץ. חלק מהתינוקות לא יראו את הסימנים ולכן אין דרך טובה בישבילכם לדעת עד שלא תנסו לתת להם.

 

באיזה גיל יכול תינוק להתחיל להשתמש במוצץ?

הפעם הראשונה שילדכם יכול להשתמש במוצץ תלויה באם אתם מתכונים להניק את ילדכם או לא.

 

אם אתם מתכוונים לוותר על הנקה ולקפוץ ישירות לבקבוק:

אם אתם מעדיפים להאכיל מבקבוק ולא להניק אז אפשר לתת לתינוק מוצץ סמוך לזמן היוולדו. מומחים ממליצים ללמוד את הסימנים של התינוק המציינים צורך לישון, רעב או כאב לפני שנותנים לו מוצץ או לפחות להמתין כשבוע וחצי עד שהילד מתחיל לעלות טיפה במשקל.

 

אם אתם מתכוונים להניק:

אם אתם מעדיפים הנקה על פני האכלה מבקבוק אז על פי דעת מומחים עדיף להמתין כשישה שבועות לפני נתינת מוצץ בפעם הראשונה, או עד שאתם מרוצים מזמני ההנקה, כלומר לתינוק יש שיגרת זמנים בן הוא מרגיש צורך לאכול.

הסיבה לעיכוב נובעת מזה שהתינוק עלול להתבלבל בפיטמות, פעולת מציצת מוצץ אינה דומה לפעולה בזמן ההאכלה ועלול לגרום לתינוק להתבלבל ולחשוב שבזמן שהוא אמור לאכול הוא מקבל מוצץ וזה עלול לגרום לו לתיסכול היות והוא לא יצליח לינוק את החלב.

אם שעות האכלה שלו תקינות ותינוקך בריא, אתה רשאי להציג לו מוצץ בזמנך הפנוי.

 

איך גורמים לתינוק לקחת מוצץ?

הדרך לגרום לתינוק לקחת מוצץ היא מאוד פשוטה. צריך לזכור שלושה דברים:

 1. זמן – הזמן הכי טוב להביא לתינוק מוצץ הוא אחרי שהוא אכל ולא קרוב מידיי לזמן ההאכלה הבאה.
 2. מצב רוח – תן את המוצץ לתינוק כשהוא רגוע, אם הוא כועס או בוכה המתן עד שיירגע.
 3. אם התינוק רגוע והגיע הזמן לתת לו מוצץ (על פי שני הסעיפים הקודמים), גע עם המוצץ בסנטר של התינוק ותתקדם איתו לכיוון הפינה של הפה, התינוק אמור להרגיש מיד במוצץ ולהסתובב לכיוונו.

נשמע פשוט נכון? אז שהוא שלא.

למרבה הצער לא כל התינוקות אוהבים מוצץ. יש תינוקות שלא אוהבים את הטעם של המוצץ, כדאי לנסות לטבול את המוצץ בטעם מוכר וכך לגרום לתינוק לבצע אסוציאציה בין טעם מוכר וטעים למוצץ.

קחו בחשבון, לכל תינוק יש העדפה אחרת למוצצים, זה שתינוק אחד אוהב מוצץ מסויים אינו אומר שהתינוק שלך יאהב את אותו הדבר. נסי לתת לו כמה סוגים של מוצצים, אולי תשימי לב להעדפה ברורה כבר על ההתחלה. בכל מקרה תינוקות יכולים לשלול או לאהוב מוצץ אחד על פני אחר מסיבות כמו טעם, מרקם, צורה ואולי אפילו צבע.

חשוב, אם התינוק מתנגד למוצץ לא לתת לו בכח, יש לנסות במועד מאוחר יותר. אם התינוק ממשיך לסרב למוצץ יש לכבד את החלטתו ולמצוא "תרופה אחרת" שתשמור על קור הרוח ועל השקט הנפשי של תינוקך.

 

באיזה תדירות יש להחליף מוצץ?

כמו במנורה שיש לה אורך חיים של 50 אלף שעות, אף אחד לא באמת סופר את הזמן, אבל ברגע שהמנורה מתחילה להיחלש או להבהב ולתת סימנים של סוף זמן השימוש אנחנו כבר רצים לקנות מנורה חדשה, לפני שיחשיך. כך גם לגבי מוצצים, בסופו של דבר הם נקרעים זה בלאי טבעי שלהם. הצורך להחליף מוצץ תלוי בזמן השימוש שלו. סימנים שהגיע הזמן להחלפת מוצץ:

 1. חורים או קרעים בפיטמה.
 2. צבעים שונים על גבי הפיטמה.
 3. הפיטמה איבדה את צורתה המקורית.
 4. חלק מהמוצץ כבר לא מחובר לבסיסו.
 5. פיטמות דביקות אפילו לאחר שטיפה.

חפשי את סימני האזהרה האלה לפני שאת נותנת לתינוקך את המוצץ. בדקי את המוצץ, משכי אותו מידי פעם כדי לראות שהוא לא מתנתק מהבסיס. אם לא תבצעי את הבדיקות האלה מפעם לפעם את עלולה להעמיד את תינוקך במצב מסוכן של חנק.

 

איך מנקים מוצצים?

אם האריזה אינה אומרת אחרת, את יכולה לנקות את המוצצים בדיוק כמו שאת מנקה כל דבר אחר, רק עם קצת יותר עדינות. לאחר ניקוי המוצץ את עלולה להיתקל במצב בו בתוך הפיטמה (בחלק הפנימי שלה) יש התעבות מים, זה נורמלי, סחטי את המוצץ עד כמה שאפשר על מנת להוציא ממנו את כל המים, שימי אותו במקום יבש ומאוורר, הוא כבר יתייבש.

יש לחטא מוצץ חדש לפני שימוש בפעם הראשונה על ידי הרתחתו במים חמים. רצוי להחזיק ביותר ממוצץ אחד על מנת לכסות על האופציות בהן הוא עלול להיאבד או שהוא זקוק לשטיפה.

סוגים שונים של מוצצים:

יש שני סוגים של מוצצים, האחד הוא מה שאת מדמיינת וכנראה כפי שראית כמעט בכל מקום, זה המוצץ המורכב משלושה חלקים, ידית, בסיס ופיטמה. ישנו סוג נוסף שנראה אותו הדבר רק בהבדל אחד, זה הכל יציקה אחת ולא הרכבה של שלושה חלקים. אלה מוצצים המורכבים מסיליקון או לטקס או שילוב שלהם.

 

דברים שצריך לבדוק לפני בחירת מוצץ:

את בטח חושבת שמוצץ הוא אחד הדברים הקלים והיותר פשוטים מציוד התינוקות שצריך לקנות לתינוק, כנראה שאת צודקת, עם זאת יש לקחת בחשבון מספר דברים כשמחליטים לקנות מוצץ.

גודל

מוצצים לתינוקות הם בגודל המתאים לפי קבוצת הגיל אליה משתייך תינוקך.

גיל התינוקגודל מוצץ
0-6 חודשיםקטן
6-18 חודשיםבינוני
18 חודשים ואילךגדול

ייתכן וגודל המוצץ ישתנה בהתאם למותג.

מוצץ גדול מידיי עלול להוות סכנת חנק, בעוד מוצץ קטן מידיי עלול להיפסל על ידי התינוק.

 

מבנה המוצץ

למבנה וחוזק המוצץ יש חשיבות גדולה, רוב המוצצים בנויים משלושה חלקים, אם חלק אחד מתפרק זה עלול להוות סכנה איומה. לבדיקת החוזק משכי את הפיטמה חזק, אם היא מתנתקת כנראה שגם תינוקך יוכל לבצע זאת ( עם היחלשות המוצץ כתוצאה מבלאי וקצת נשיכות של התינוק). מוצצים הבנויים מיחידה אחת נחשבים למוצצים היותר בטוחים היום.

 

החומר ממנו עשוייה הפיטמה 

סיליקון: החומר הנפוץ ביותר עבור פטמות מוצצים, קל לניקוי ואין לו ריח.

לאטקס: רך וגמיש יותר מסיליקון. לתינוקות רבים יש העדפה ללאטקס על פני סיליקון.

חשוב מאוד: יש להימנע ממוצצי לאטקס אם אתה חושב שלתינוקך יש רגישות לחומר זה.

פלסטיק קשיח: פחות נפוץ בייצור פטמות למוצצים. החיסרון שלו הוא שתינוקות אוהבים את המגע הרך והנעים על פני הפלסטיק.

 

מגן המוצץ

המגן אמור לשמור על התינוק מפני יניקת הפטמה. המגן צריך להחיל חורי איוורור שיאפשרו לאויר לזרום בין פניו של התינוק לבין המוצץ ולמנוע פריחה מלחות.

 

ניתן לשטיפה

על המוצץ להיות נקי וסטרילי ויש לוודא שניתן לנקות אותו בצורה מהירה כמו הרתחה.

 

צבע 

מניסיון, את תאבדי את המוצצים הרבה פעמים, מוצצים הם כמו עטים וגרביים, פשוט נעלמים להם, אם בגלל שהוא נפל והתגלגל מתחת לספה או למיטה או בגלל שפשוט שכחת אותו איפשהו. ההמלצה היא לא לקנות מוצצים שקופים, מוצץ צבעוני יהיה הרבה יותר קל למצוא ולזהות במבט מהיר.

 

ביספינול A במוצצים

אין לכם מה לדאוג, מוצצים לרוב עשויים מסיליקון או לאטקס ואינם מכילים את החומר הזה, כבר שנים שלא מייצרים מוצצים עם ביספינול A. עם זאת תמיד כדאי לבדוק על גבי האריזה שהחומרים האלה לא קיימים במוצץ שאתם מתכוונים לקנות.

 

בטיחות מוצצים

בדיוק כמו עם הרבה מוצרים אחרים לתינוקות, יש לנקוט באמצעי הזהירות הבאים עם מוצצים:

 1. אף פעם אל תקשרו את המוצץ בשום צורה ל: בגדיו,מושב הבטיחות באוטו, כיסא התינוק וכו', החוט עלול להסתבך בקלות סביב צווארו של התינוק ולגרום לנזק.
 2. אל תטבלו את המוצצים בשום חומר ממותק, זה יכול לגרום לנזק לשינהם של תינוקות שרק התחילו לבצבץ.
 3. הימנעו מקניית מוצצים שיש להם תוספות מיותרות כמו חרוזים ותוספות אחרות, הם בקלות יכולים להתנתק ולהגיע לפיו של התינוק.
 4. אל תנסו לתקן מוצצים, אם זה נקרע, נשבר או מראה סימני בלאי, זרקו וקנו חדש.

 מוצצים – טיפים והמלצות

 1. אם לתינוק נופל המוצץ בתוך הבית אז אין בעיה לשטוף אותו בקצת מים חמים ולהחזירו לתינוק. אם המוצץ נפל על הריצפה מחוץ לבית זה כבר סיפור אחר, יש לשטוף אותו בסבון ולהרתיח אותו.
 2. שים את המוצצים במקום שתזכור.
 3. דרך טובה לצנן את ילדך בקיץ היא להפוך את המוצץ לשלגון על ידי הקפאתו במקפיא, ניתן לעשות זאת רק למוצצים מסוג לאטקס או סיליקון. לחצו על הפיטמה וטבלו אותה במים, עכשיו שחררו לאט לאט את הלחץ מהפטמה כך שיכנסו מים לתוך הפטמה. עכשיו ניתן להקפיא את המוצץ ולהפוך אותו לארטיק.

 

כפי שציינו בתחילת הפוסט, מצורף הסקר, יש קודם כל להשתתף על מנת לראות תוצאות, אם פיפסנו מוצץ אתם מוזמנים לרשום לנו בתגובות ואנחנו נוסיף אותו לרשימה.

 

[totalpoll id="3185"]

 

יש לעיין בתקנון האתר לפני ביצוע רכישה

Updated: 17 במאי 2017 — 13:06
מאמאמציאות © 2016